Gdy informatyka wchodziła w świat nauki, kobiet było w tej dziedzinie nawet więcej niż mężczyzn. Dopiero kiedy okazało się, że obszar ten może być korzystny również finansowo, powoli zaczęto odsuwać kobiety od tej branży. Stereotyp informatyka ma swoje początki w wykonanym w latach sześćdziesiątych badaniu, z którego wyniknęło, że na to stanowisko nadają się osoby introwertyczne, spokojne i lubiące przebywanie w zaciszu. Co więcej, w badaniu wzięło tylko kilka procent kobiet, a to właśnie na jego podstawie przez lata zatrudniano pracowników branży informatycznej.
Na antenie Polskiego Radia Dzieciom wypowiedziały się współorganizatorki kampanii Intel Aktualizuje Bajki, za sprawą której bajki znane z dzieciństwa zostały przełożone na czasy współczesne. Z technologii korzysta każdy z nas, a komputerowi jest wszystko jedno, kto na nim programuje: kobieta czy mężczyzna. Mimo to obecność kobiet w branży IT wciąż jest śladowa. Programowanie pozycjonowane jest w świadomości społecznej uznawane za dziedzinę typowo męską, o obraz informatyka został zniekształcony przez popkulturę. W rzeczywistości informatyką, technologiami oraz inżynierią interesują się również dziewczynki i to nawet kilkuletnie.
59:12 2022_10_10 21_00_09_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Czy technologia ma płeć i jest tylko dla chłopaków? Cz. 1
- W firmach IT w Polsce jest w tym momencie zatrudnionych około 15,5% kobiet – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Aleksandra Bojanowska – naszym zdaniem, jest to za mało, a moim zdaniem, jako kobiety pracującej w branży IT jest to stanowczo za mało. Między innymi dlatego powstała kampania Intel Aktualizuje Bajki, które prezentują świat IT jako opcję dla każdego, bez względu na płeć. – Chcemy, żeby dziewczynki pomyślały, że mogą zostać informatyczkami i rozważyły w przyszłości związanie się z branżą technologiczną.
59:33 2022_10_10 22_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Czy technologia ma płeć i jest tylko dla chłopaków? Cz. 2
Wiola Klimczak początkowo chciała być wizażystką, jednak szybko zrozumiała, że nie jest to zawód, z którym chciałaby wiązać przyszłość. Zdecydowała się pójść na studia informatyczne na wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych na Politechnice Warszawskiej, po których bardzo szybko rozpoczęła pracę w branży IT. Młodsza siostra Wioli, Ada Klimczak również poszła w tym kierunku, studiując na wydziale Matematyki Politechniki Warszawskiej. Choć przejawiała zdolności matematyczne i fizyczne, nie programowała. – Idąc na studia nie umiałam programować ani jednej linijki kodu – wspomniała.
Czy technologia ma płeć i jest tylko dla chłopaków? Jak zachęcać dziewczyny do zostania programistkami? Na te pytania odpowiedziały w audycji Strefa Rodzica kobiety, które brylują w świecie IT: Wiola Klimczak i Ada Klimczak - czyli prezeska i wiceprezeska, a razem współzałożycielki Fundacji ITgirls, a także Aleksandra Bojanowska - menadżerka ds. komunikacji w Polsce i Szwecji w firmie Intel, czyli największego na świecie producenta podzespołów komputerowych. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Wiola Klimczak, Ada Klimczak i Aleksandra Bojanowska
Data emisji: 10.10.2022
Godzina emisji: 21:00
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Czytaj dalej:
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! Zobacz spot PRD: